Igra kao sastavni deo svakodnevnice

Uncategorized

Igranje je najlepša aktivnost, koja pomaže u podsticanju kreativnosti i formiranju identiteta, posebno kod mlađe populacije. U najranijem uzrastu, deca kroz igru upoznaju svet oko sebe i razvijaju se u intelektualnom, socijalnom, fizičkom i emotivnom smislu. 

Sa razvojem i napretkom tehnologije, aktivnosti dece su sve više usmerene na igranje video-igrica. Danas postoji veliki broj video-igrica, koje su namenjene različitim starosnim grupama, različitih su žanrova i nivoa težine, koje se mogu igrati individualno ili sa drugim igračima. Osim toga, njihova popularnost je utoliko veća, jer se igrice mogu igrati bez vremenskih ograničenja, kao i preko različitih digitalnih uređaja ( računara, tablet, telefona itd.), što omogućava njihovu dostupnost. 

Video-igrice kao magnet za decu

Igrice su postale toliko usavršene, da se mnogo razlikuju od klasičnih dečijih igara. Međutim, nisu sve igrice namenjene deci zbog nasilnog sadržaja i pri njihovom izboru ključnu ulogu imaju odrasli, koji moraju biti upoznati sa sadržajem igrice koju njihovo dete igra. Ipak, igranje video-igara deci ne treba braniti jer predstavljaju važan faktor socijalizacije, već ih držati pod roditeljskim nadzorom. 

Zašto su video-igrice deci tako zanimljive i privlačne?

Osim što su zabavne, video-igrice sadrže slike koje su veoma dinamične i privlače pažnju, a podržane su kvalitetnom grafikom i animacijom za sve starosne uzraste.  Zvučni efekti potpomažu ugođaju tokom igranja, a različiti nivoi koje igrice sadrže predstavljaju izazov, koji motiviše dete da napreduje i bude što bolje u osvajanju rezultata. Takođe, igrice koje sadrže grupno igranje, podstiču decu na razvijanje takmičarskog duha i druženje sa svojim vršnjacima. 

Dobre i lose strane video-igrica

Večito pitanje za sve roditelje je kako video-igrice utiču na psihofizički razvoj deteta i da li bi trebalo zabraniti igranje ovakvog tipa igrica. Mišnjenja su podeljena, ali jedno je sigurno – digitalna tehnologija je postala sastavni deo naših i života naše dece i moramo joj se prilagoditi i naučiti da je držimo pod kontrolom.

Iako su igrice uglavnom na meti osude, postoje i dobre strane igranja video-igrica:

Različiti tipovi video-igara doprinose razvoju veština koje će im pomoći pri rešavanju problema u realnom životu – tako strateške igre omogućuju razvoj sposobnosti da dete samo nađe rešenje za problem koji je pred njim, dok brze i akcione igrice razvijaju sposobnosti opažanja i brzo reagovanje. 

Igranje video-igrica pozitivno utiče i na raspoloženje, doprinosi razvoju takmičarskog duha i podstiče samopouzdanje, ali i uči kako da se dete nosi sa neuspehom.

Neke od štetnih delovanja video-igrica su sledeće:

Ukoliko vašem detetu vremenski ne ograničite igranje video-igara, ono će vrlo brzo stvoriti naviku i zavisnost od igrica, koja će se negativno odraziti na detetov kvalitet života – poremećaj sna, slabijom komunikacijom sa drugima i lošijim uspehom u školi. 

Takođe, obratite pažnju i na opasnosti koje postoje na internetu, jer vase dete može postati izloženo brojnim opasnostima – digitalno nasilje tokom razmene poruka sa drugim igračima, neprimereni sadržaji, komunikacija sa nepoznatim osobama i deljenje sadržaja sa njima. 

Negativni aspekti video-igrica – slabljenje vida i pojava diskus hernije! 

Osim navedenih problema, kod dece koja predugo igraju igrice ispred TV ili za računarom dolazi do pojave različitih zdravstvenih problema, na šta bi trebalo posebno obratiti pažnju. Napetost i umor očiju, zamagljena slika, glavobolja i bolovi u vratu i ramenima se javljaju prilikom drugog sedenja ispred ekrana i zato bi igranje trebalo ograničiti na pola sata ili sat vremena dnevno. Prilikom sedenja za računarom ili televizorom, uglavnom se ne vodi računa o pravilnom sedenju, koje vremenom može rezultirati ukočenošću, trnjenju i bolovima u vratnom i lubalnom delu kičme. Nepravilno i dugo sedenje vremenom može dovesti do pojave diskus hernije, koja pogađa sve mlađe populacije. Zato je veoma važno istezanje, fizička aktivnost, kao i pravilno držanje kičmenog stuba. Naučite vaše dete da bude umereno u svemu i moći će zdravo i radosno da uživa u svom detinjstvu.