Zdravstveni problemi koji najčešće pogađaju osobe koje rade za računarom?

Zanimljivosti

Zadnjih nekoliko godina, sa sve većim razvojem IT tehnologije, imamo sve više osoba koja danas pred računarom provode previše sati, što iz poslovnih razloga što iz zabave (igranjem video igrica). Kao posledica dugotrajnog gledanja u monitor ekrana mogu se javiti određeni zdravstveni problemi koje nikako ne bi trebalo zanemariti. 

Veliki procenat populacije ne shvata koliko je zapravo štetno sedenje za kompjuterom i da se negativno može odraziti na naše psiho-fizičko zdravlje. 

Neke od njih navešćemo u samom nastavku teksta.  

Osećate povremeno zatezanje kapaka – prekontrolišite vid!

Prema pojedinim statističkim podacima, više od 60% populacije kojima je u opisu posla konstantan rad za računarom imaju neki problem sa vidom. Od simptoma najviše se žale na peckanje i svrab očiju, kao i na zatezanje kapaka, zamućenost vida i sl. Ukoliko ste i vi u poslednje vreme uočili neke od navedenih simptoma, savetujemo vas da se što pre javite svom oftamologu. Pored pregleda, od njega možete da dobijete i adekvatne savete na koje sve načine se danas možete zaštititi od negativnog zračenja računara. 

Neki od korisnih saveta su da češće pravite pauze (barem na dvadeset minuta), da nosite specijalne naočare za monitor i sl. 

Bol u predelu vrata ili lumbalnog dela kičme

Svi oni koji već godinama rade neki posao za računarom, u nekom vremenskom periodu osetili su neprijatan bol u leđima ili u predelu vrata. Kako biste sprečili pojavu spondiloze ili nekog ozbiljnijeg zdravstvenog oboljenja, savetujemo vas da vodite računa o načinu sedenja za kompjuterom. 

Nepravilan položaj na duži vremenski rok može dovesti do bolova i osećaja trnjenja u lumbalnom delu kičme, pa vam u tom slučaju sledi poseta fizijatra. Obezbedite sebi adekvatnu fotelju ili stolicu, tastaturu dovoljno približite kako bi vam leđa u svakom trenutku bila prava i isto tako pravite pauze. Povremeno ustanite, proteglite se ili prošetajte do kolege kako biste ubrzali cirkulaciju i bolju pokretljivost mišića. 

Stres i umor kao posledica dugotrajnog gledanja u računar

Preterano sedenje za računarom nikome nije dobro donelo, naročito kada je zdravlje u pitanju. Kada se dovoljno ne krećemo, a pri tom nam je osam sati pogled prikovan za monitor, nakon završenih poslovnih aktivnosti možemo osetiti anksioznost i depresiju. Sve ovo je direktna posledica stresa – nezaobilazna pojava sa razvojem IT tehnologije. 

Ukoliko osećate umor kad god se vratite sa posla, znajte da je za to glavni krivac računar. Savet plus: kada ste kući izbegavajte gledanje televizora ili klipova sa telefona. Umesto toga, bolje vam je da prošetate na čistom vazduhu i razbistrite misli. Neka fizička aktivnost takođe može biti korisna, bilo da se radi treningu, bavljenju sportom i sl. 

Šta sve može da pomogne?

Možda vam sve ovo može zvučati kao da nema goreg posla od rada za računarom. Ipak nije tako. Jedino što će vam trebati jeste malo discipline i odgovornosti kada je vaše fizičko i mentalno zdravlje u pitanju. Pravite učestale pauze, nosite zaštitne naočare, obezbedite udobnu stolicu za sedenje, a u svoj svakodnevni ritam uvedite neku fizičku aktivnost i nećete biti kandidat za neko od gore navedenih oboljenja.