Najčešće kada govorimo o personalnim računarima za video igre i pre svega njihovim procesorima se pretpostavlja da nešto što je samo po sebi jako će biti dobro i za igre.
Međutim šta kada jedan proizvođač odluči da fokusira razvoj procesora baš na jedan segment, konkretno onaj koji nas najviše interesuje – video igre. Na test smo dobili ceo računar baziran na AMD platformi za video igre a koji u prvi plan stavlja performanse u jednom od najpopularnijih eSports naslova danas – Counter Strike 2.
AMD Ryzen x3D procesori
AMD Ryzen je još od svoje pojave na tržištu doneo pravo komešanje, ali su nekako performanse u video igrama uvek bile u drugom planu, a pogotovu u naslovima koje traže visoke performanse jednog ili malog broja jezgara za optimalan rad. Zato je AMD odlučio da napravi procesore koji će pre svega staviti prioritet na performanse u video igrama i to su uradili tako što su dodali još keš memorije i nju stavili direktno na procesor. Ovo daje značajna poboljšanja u aplikacijama koje intenzivno rade sa memorijom baš kao što su video igre. Prvi procesor ovog tipa je bio Ryzen 7 5800X3D koji se pojavio još prošle godine i doneo u nekim naslovima najbolje gejming performanse od svih raspoloživih procesora na tržištu. U međtuvremenu smo dobili i novu generaciju koja počinje sa Ryzen 7 7800X3D, ali ima i dva Ryzen 9 procesora 7900X3D i 7950X3D. Logika sa uvođenjem Ryzen 9 procesora je bila da se obezbede maksimalne performanse za gejming, što je postignuto većom količinom keš memorije, ali i da se obezbedi dovoljno jezgara za one koji hoće da se bave i još nečim pored gejminga, na primer produkcijom video sadržaja.
Računar predviđen za Counter-Strike 2
Na test nam je stigao jedan računar koji je koncipiran upravo na AMD Ryzen 7 X3D procesoru a koji bi trebalo da predstavlja neku vrstu idealne mašine za eSports, odnosno pre svega Counter-Strike 2. Zanimljiv je izbor koji je napravljen sa Ryzen 7 5800X3D procesora umesto novijeg 7800X3D a koji se pre svega ogleda u ideji da računar iako je predviđen za vrhunske performanse bude takođe i pristupačan širem krugu korisnika. Naime 5800X3D koristi stariji AM4 socket, samim tim može biti i interesantan i onima koji žele da samo unaprede performanse svog računara, ali u ovom momentu to znači i značajne uštede na drugim aspektima ove gejming mašine. Pre svega koriste se jeftinije matične ploče sa B550 čipsetom, DDR4 memorija koja je značajno povoljnija od novog DDR5 standarda, a i hlađenje može da bude nešto skromnije. Naime Ryzen 7 5800X3D ima TDP od 105W u odnosu na 120W kod novijeg modela pa je za hlađenje sasvim dovoljan jedan malo ozbiljniji vazdušni kuler kog u ovom konkretnom slučaju potpisuje NZXT. Konačno kada uporedimo performanse ova dva procesora konkretno u Counter-Strike 2 dobijamo vrlo bliske rezultate, pa je zaključak da smo znatno povoljnije dobili vrhunski računar za ovaj naslov.
Matičnu ploču potpisuje MSI i ona je sa B550 čipsetom srednje klase a dobra pogodnost jeste što ima ugrađen Wi-Fi, iako će naravno većina koja se bavi eSportsom pokušati da izbegne taj tip konekcije kao nepouzdan. Na njoj se nalazi i SSD disk kapaciteta 1GB, kao i dva modula od po 8GB DDR4 memorije. Na kraju tu je Nvidia GeForce RTX 3080 10G grafička kartica koju takođe potpisuje MSI a koja nam omogućava da Counter-Strike ide glatko praktično u bilo kojoj rezoluciji ili količini detalja. Sve to je zapakovano u vrlo dopadljivo NZXT H510 kućište koje je dobilo promenjenu prednju stranicu u vidu motiva drveta za interesantan vizuelni utisak.
Performanse u realnom radu
Counter-Strike 2 je pre svega procesorski zahtevna igra, pa uz dovoljno jaku grafičku karticu, kao što RTX 3080 svakako jeste, većina performansi zavisi od samog procesora. I to je ono što smo i mogli da primetimo tokom testiranja u različitim rezolucijama i podešavanjima, od kojih verovatno nijedan ozbiljan igrač neće koristiti maksimalna podešavanja ali smo morali da ih probamo čisto utiska radi. Tako u 1080p rezoluciji u maksimalnim podešavanjima igra postiže negde oko 295fps u proseku, dok ukoliko stavimo podešavanja na low prosečni fps se kreće između 480 i 500. U 1440p na maksimalnim podešavanjima igra radi na oko 210fps, dok na low ta brojka ide između 450 i 480. Tek kada dođemo do 4K rezolucije na maks podešavanjima prosečan fps biva oko 120, dok je na low cifra između 350 i 400. Sve ovo govori o tome da ovakav računar možete sasvim dobro upariti sa bilo kojim ekstremno brzim ekranom i dobiti zaista odlične performanse, s tim da je naravno i logika da većina igrača ne igra na najzahtevnijim grafičkim podešavanjima jer to prosto nema smisla ni sa gameplay strane.
Zaključak
AMD Ryzen 7 5800X3D svakako predstavlja jedan od naboljih odnosa uloženog i dobijenog za gejming trenutno i sasvim je logično što je ovaj računar baziran baš na njemu. S jedne strane su tu povoljnije cene ostalih komponenti, a sa druge su vrhunske performanse za ono što je namenjen. 5800X3D može čak biti i validna opcija za ljude koji imaju starije računare kao upgrade, jer je kompatibilan sa AM4 platformom koja se pojavila pre više od pet godina i definitivno može da svakom sistemu da veliki pomak u gejming performansama.
Procesor | AMD Ryzen 7 5800X3D |
Matična ploča | MSI B550M PRO-VDH Wi-Fi |
Memorija | 2x8GB Kingston Fury Renegade DDR4 |
Grafička kartica | MSI Ventus Nvidia GeForce RTX 3080 10G |
Hard disk | Apacer AS350 1TB |
Kućište | NZXT H510 Custom |
Izvor: https://rur.rs/