Kupujete tastaturu? Na ove stvari treba da obratite pažnju

Oprema

Tastature su jedna od perifernih uređaja kompjutera na koju se inače obraća najmanje pažnje, osim u svetu gejminga ili IT industrije, a zapravo ne bi trebalo da bude tako. Dok se prilikom kupovine, na primer, monitora za kompjutere gledaju njegove performanse, osvetljenje, zaštita za oči, veličina, a ista je situacija sa zvučnicima, onima kojima je bitan kvalitet zvuka čak i dok rade, tastature su nekako nepravedno skrajnute. 

Međutim, sa ovim uređajem, kao i sa mišom, svaki korisnik ima najviše fizičkog kontakta. Zbog toga bi trebalo malo više pažnje da se pridaje njihovom izboru, kako bi rad za računarom bio što manje fizički opterećujuć.

Takođe, od njih mnogo zavisi i brzina rada, pa ih zbog toga gejmeri i programeri izuzetno pažljivo biraju. U suštini, oni će pri kupovini ovog uređaja imati najviše zahteva, dok će ostali, prosečni korisnici bez nekog velikog znanja o hardveru, odabrati neku koja ima za njih prihvatljivu cenu. U daljem tekstu ćemo se potruditit da damo par smernica vezanih za kupovinu tastature kako bi svako ko je u potrazi za ovim uređajem mogao da napravi za njega najbolji mogući izbor. 

Vrste tastatura

Evo šta na ovo pitanje kažu stručnjaci iz kompanije ePonuda:

Podela tastatura se može izvršiti na nekoliko načina.  Na osnovu interfejsa one mogu biti žičane i bežične. Na osnovu tastera dele se na membranske, mehaničke, čiklet… Treća podela bi bila prema nameni tako da postoje gejmerske, mejnstrim i mobilne. 

Prvo treba razmatrati o izboru između bežične i žičane. Svima su dobro poznate žičane koje su sa kompjuterom povezane pomoću kabla. One mnogo brže šalju signal kompjuteru od bežičnih pa su uglavnom izbor gejmera, programera, čak i dizajnera kojima je i delić sekunde bitan. Mana im je to što ih ne možete prenositi, već moraju biti direktno povezane sa kućištem ili laptpom.

Sledeća podela je na osnovu vrste tastera. Najstarije i danas malo ređe korišćene, ali i naskuplje su sa mehaničkim tasterima. Kod njih svaki taster ima mehanički prekidač. Njihova karakteristika je zvuk koji proizvode prilikom kucanja, dakle, glasnije su od membranskih, pa je po nekima to njihova mana. Popularne su među gejmerima zbog boljeg osećaja i zbog brzine odziva. Njihova glavna prednost je to što su trajnije i otpornije na mehanička oštećenja, habanje, prašinu i vlagu. 

Membranske tastature ispod tastera imaju membrane nalik gumicama. Njihova glavna prednost je to što su tihe pa su pogodnije za kancelarije. Cena im je daleko niža od mehaničkih, pa su zbog toga najčešći izbor korisnika. 

Čiklet se mogu prepoznati po specifičnom obliku tastera koji izgledaju kao gumece za brisanje. Izuzetno su tanke i najtiše su, ali im je velika mana to što imaju najkraći vek trajanja. 

Kada je treća podela u pitanju posvetićemo se gejmerskim i mobilnim. Gejmeri imaju specifične zahteve za svoje tastature, prvo odziv oblik, a tu je i posebno osvetljenje tastera, o kojem će kasnije biti reči. Mnogi gejmeri koriste programibilne uređaje, kako bi svaki taster mogli da programiraju za određenu komandu, kako ne bi gubili vreme tokom igranja i postigli određenu brzinu. Ova opcija im je naročito korisna kada igraju neke komplikovane igrice u kojima se koristi mnogo specifičnih komandi. Mobilne, kao što im samo ime kaže, mogu da se prenose bez problema. Male su i lagane, pa se mogu spakovati u torbe. Korisnici ih kupuju kako bi imali uređaj na kojem bi radili dok putuju.

Na kraju, treba pomenuti i uređaje sa Brajevim pismom koje slepim i slabovidim korisnicima omogućavaju rad na računaru.

Zašto ergonomske tastature?

Onima koji mnogo vremena provode za kompjuterom veoma je poznat neugodan osećaj u rukama koji se može javiti posle nekoliko sati rada. Pojedini korisnici kompjutera se čak žale da im se pri kraju radnog vremena javlja crvenilo i bolovi u šakama, što je posledica višečasovnog naslanjanja šaka na radni sto ili laptop.

Zbog toga se svima koji provode mnogo vremena za kompjuterom preporučuju ergonomski oblikovane tastature. Neke od njih imaju zakrivljene oblike, podesiv nagib ili podloge za dlanove koje sprečavaju pojavu pomenutih bolova i crvenila. Ukoliko uz to uložite u ergonomskog miša, koji je mnogo pogodniji za rad, sigurno nećete imati problem sa bolovima u rukama, zbog kojih posle nekoliko godina mogu da nastanu i ozbiljni problemi.

Bitno je i osvetljenje

Kada je osvetljenje tastatura u pitanju, mnogi prosečni korisnici koji nemaju baš dosta tehničkog znanja odmahuju glavom i pitaju se kome to treba. Činjenica je da je osvetljenje tastera praktično za one koji rade u mraku, a ne znaju slepo kucanje. I tu gejmeri opet imaju svoje posebne zahteve, a to je osvetljenje tastera za zadavanje komandi u drugačijoj boji.