U modernoj industriji gde je gotovo sve automatizovano gotovo da ne postoji postrojenje u kom se koriste induktivni senzori. Oni spadaju u kategoriju pasivnih senzora, a nastali su kako bi zamenili Reed senzore koji inače imaju jako kratak vek trajanja.
Dele se na:
- Senzore sa specijalnim funkcijama;
- Senzore za AC napone sa dve žice;
- Senzore za AC/DC napone;
- Senzore za DC napone sa dve žice;
- Senzore za DC napone sa tri ili četiri žice;
Koliko su induktivni senzori korisni govori činjenica da su napravljeni oni sa specijalnim funkcijama koji mogu da rade u najekstremnijim uslovima. Tako su napravljeni senzori za eksplozivne sredine, oni otporni na varenje i magnetna polja, senzori za povišene temperature i povišene pritiske.
Na kom principu rade induktivni senzori?
Već je rečeno da induktivni senzori spadaju u kategoriju pasivnih senzora, a njihov rad se bazira na zavisnosti induktivnog kalema od promene otpora elektromagnetnog kola ili na elektromagnetnoj indukciji. Reaguju na metale, ali postoje i oni koji reaguju na druge materijale, kao što je, na primer, grafit.
Osnovne komponente od kojih su sastavljeni induktivni senzori su čelično kućište sa priključkom za spoljni kabl, osetljivi element koji beleži promene koji je u obliku čeličnog jezgra sa zavojnicom, modul izvršnog releja i indikator aktiviranja na LED – u.
Gde se primenjuju ovi senzori?
Induktivni senzori se koriste pre svega za kontrolu proizvodnog procesa. Pored toga oni su u industriji našli primenu u automatizaciji i regulisanju, kao i u nadgledanju. Oni se koriste i za detektovanje električnog napona u uređajima ili lošeg uzemljenja.
Najširu primenu su našli u industriji plastičnih masa, zatim u tekstilnoj i drvoprerađivačkoj industriji. Ovi senzori se široko primenjuju i u auto industriji, odnosno, svuda gde je proizvodni proces automatizovan. U energetskoj industriji se koriste za praćenje induktivnosti električnih komponenti.
Koja je prednost njihove upotrebe?
U svakoj industriji postoji težnja za pronalaženjem savršenih rešenja kako bi proizvodni proces tekao nesmetano. Već je pomenuto da su induktivni senzori nastali kako bi zamenili Reed senzore jer je najveća mana ovih drugih to što su kratkog veka. Prednost njihove upotrebe je u tome što imaju beskontaktni pristup, pto znači da nema habanja i da im je radni vek gotovo neograničen. Oni su takođe zaštićeni od suprotnog polariteta napajanja i kratkog spoja na izlazu.
Zbog toga što su neosetljivi na prašinu, visoke temperature i vlagu mogu da rade i u ekstremnim uslovima pa im je to još jedna prednost u odnosu na druge senzore.
Možda najveća prednost induktivnih senzora je u tome što su izuzetno precizni. Standardna odstupanja skoro svih ovih senzora je 0,5% pune skale što je gotovo neprimetno.
Nedostaci ovih senzora
Kao i sve u industriji i induktivni senzori imaju neke nedostatke. Kao ozbiljan nedostatak smatra se nelinearnost statičke kakrakteriste i mali opseg promene zazora.