Bežične slušalice doživljavaju pravi bum na tržišu, iako postoje već godinama. Ali, ovi novi modeli i one stare slušalice su kao nebo i zemlja. Prvo, blutut (bluethoot) tehnologija za prenos zvuka je jako napredovala tako da takve slušalice dominiraju na tržišu.
One koje koriste infra-red tehnologiju ili radio signal imaju neke svoje prednosti, ali blutut tehnologija je najpogodnija za prevashodnu namenu bežičnih slušalica, a to je da se pretežno nose kada ste u pokretu, u šetnji, u javnom prevozu, na putu do posla, dok vežbate i slično.
Drugi razlog sve veće popularnosti je pojava TWS modela, treći razlog su sve povoljnije cene i četvrti je što je ponuda još raznovrsnija i bolja.
Unapređene funkcije
U ponudi su bežične slušalice sa novim funkcijama za upravljanje zvukom, mogu imati ugrađen mikrofon, mogu upravljati pozivima na telefonu, prebacivati pesme, prilagođavati jačinu zvuka.
Novije blutut slušalice imaju svoju memoriju, tako da vam nije potreban ni mobilni telefon ni drugi izvor da biste slušali muziku.
Bežične slušalice sa tehnologijom dvostrukog povezivanja omogućavaju vam da kontrolišete pozive i zvuk. Možete primati pozive ili slušati muziku sa jednom ili obe slušalice. Kada izaberite koju ćete koristiti, drugu ostavite u futroli da uštedeti vek baterije. Dodatne funkcije svakako utiču i na cenu.
Šta donose TWS slušalice
TWS (True Wireless Stereo) nije brend već opšti, možda najbolji naziv za ono što trenutno maksimalno donosi tržište bežičnih slušalica. One su zaista bežične, jer konačno više nema nikakvih žica! Nema žica na relacija slušalice-izvor zvuka i nema žica između desne i leve slušalice. To je ta konačna sloboda!
Da ne govorimo o moćnom zvuku, trajanju baterija, upravljanju brojnim funkcijama, naravno dizajnu, kutijama za čuvanje, bojama… Asortiman je sve širi, proizvode ih brojni audio brendovi, a tu su naravno i Apple, Samsung, Huawei i neki drugi koji su među najprepoznatljivijim u Srbiji.
Zahvaljući unapređenoj TWS tehnologiji signal dolazi istovremeno u obe slušalice, a ne kao ranije iz primarne u sekundarnu. To smanjuje kašnjenja i daje izvanredan zvuk.
Vodi se računa o ergonomskom dizajnu radi lakšeg uklapanja u anatomiju ušne školjke, pri čemu vam pomaže izbor od više vrsta silikonskih završetaka za ušni kanal. Od njih zavisi koliko će vam bežične slušalice biti udobne, ali i kvalitet zvuka.
Kutijice za nošenje čuvaju slušalice i obezbeđuju punjenje. Autonomija baterije uz jedno punjenje ide i do pet sati, zavisno od brenda, a kućište ih dopunjuje najmanje tri puta više, što ide i do 15 sati pri srednjim nivoima zvuka.
Ženska populacija privilegovana je sa više boja bežičnih slušalica i kućiša, tako ih možete uklopiti uz garderobu koju preferirate.
Smanjivanje buke
Iako se proizvode bežične slušalice sa namenom da blokiraju spoljnu buku treba imati u vidu da potpuno blokiranje zvuka iz okruženja nije moguće. Takve slušalice koriste mikrofon da odrede frekvenciju zvuka okoline i na njega odgovaraju stvaranjem suprotnog zvučnog talasa koji blokira spoljni. U tome imaju uspeha i zato se govori o slušalicama za blokadu buke koje, prema prospektima, mogu da blokiranju i do 95% buke iz okruženja.
Suština efekta je da je okolina mnogo tiša nego što bi bila bez ove funkcije, naročito pri blokiranju kontinuiranih zvukova na nižim frekvencijama, kao što je zvuk motora aviona. Ali naglu buku motora koji prolazi pored vas morate čuti.
Za razliku od bežičnih slušalica koje blokiraju buku, postoje slušalice koji je izoluju. Ove slušalice funkciju ostvaruju kao fizička barijera između uva i zvukova iz okruženja. S obzirom da spoljne zvukove svakako ne možete izbeći, onda je preporuka da koristite slušalice koje izoluju buku i to kvalitetne koje će vas uspešno zaštititi unutra na radnom mestu ili kada ste napolju. Prednost je što su jeftinije i zvuk im je kvalitetniji.